Bolest kloubů může mít mnoho různých podob a ještě mnohem širší spektrum příčin. Dojít k ní navíc může postupem času, ale není neobvyklé, že se v některých situacích objeví nečekaně a náhle. S jakými problémy s klouby se setkáváme vůbec nejčastěji? A jak zajistit, aby klouby dostaly vše, co potřebují pro svou normální funkci?
Obsah
Bolavé klouby nemusí sužovat jen starší a moudřejší jedince, kteří už mají něco za sebou. Zcela běžně se tento jev objevuje i u mladších a aktivních lidí, které může v mnoha situacích zaskočit.
Příčiny komplikací se však mohou různit například s ohledem na věk, zájmové a pracovní aktivity či podle toho, jak jste na tom zdravotně. Zapomínat by se také jistě nemělo ani na štěstí, protože v některých případech může být hlavním viníkem například nehoda či úraz.
Co byste tedy měli o bolavých kloubech, různých typech bolesti, jejich příčinách a řešení vědět?
Jak se projevuje bolest kloubů?
Stěhovavá bolest kloubů
Stěhovavá bolest kloubů může být velmi problematická, protože můžete mít v některých chvílích pocit, že nejspíš přicházíte o rozum. Tím spíš, pokud vyšetření u lékařů nepotvrzují nějaký konkrétní nález, se kterým by se dalo něco dělat. Bolest se může stěhovat do různých kloubů a do různých částí těla, takže je velmi těžké předvídat, co se bude dít dál.
Náhlá bolest kloubů
Náhlá bolest kloubů není ani trochu příjemná, ale většina lidí už si dokáže trochu jasněji představit, co ji může způsobit. (Například úraz.) Náhlá bolest může souviset například s vykloubením po nárazu, během kterého se (například) končetina dostala do nepřirozené polohy mimo běžný úhel pohybu. Tento problém ale může souviset i s chronickým onemocněním. Vzhledem k tomu, že má tento typ bolesti rychlý nástup a dramatický průběh, který vám mnohdy znemožňuje výkon každodenních aktivit, řada lidí se rozhodne okamžitě vyhledat lékaře.
Chronická bolest kloubů
Snad nejhorším druhem bolesti je ta, kterou označujeme jako chronickou. Zatímco předchozí dva typy mohou být nepříjemné, máme alespoň vidinu toho, že někdy skončí a bude nám zase dobře. A to u chronických potíží říct nelze. Samozřejmě, situace se může průběžně trochu zlepšovat, většinu času ale budete bojovat nejen s bolestí, ale i se zhoršením zdravotního stavu a s dalšími komplikacemi, které by si většina z nás nejraději odpustila. Součástí tohoto problému může být i bolest kloubů v noci, protože některé choroby mohou způsobovat tuhnutí v době snížené aktivity. U některých zánětlivých procesů může hrát zase velkou roli tlak, který klouby v jedné poloze vyvíjí na postižené místo.
Nejčastější příčiny bolesti kloubů
Onemocnění
Bolest svalů a kloubů může souviset s chronickými chorobami pohybového aparátu. Nemusí to být ale vždy železným pravidlem. Tím spíš, že některé sezónní infekce, které nás mohou na nějakou dobu vyřadit z normálního provozu, se mohou na tomto jevu taktéž citelněji podepsat.
Na vině může být například:
- Artritida
- Artróza
- Dna
- Bursitida (zánět tíhového váčku)
- Chřipka
- COVID-19
A mnoho dalších.
Vzhledem k uvedenému spektru nemocí je jasně vidět, že zatímco některé choroby mohou způsobit bolest pouze přechodně, další jsou chronického charakteru a je důležité, abyste s nimi pravidelně docházeli k lékaři. Například dnu, artrózu či artritidu spolehlivě nevyléčíte (snad pouze za předpokladu, že byste podstoupili úplnou náhradu kloubu), spolu s lékařem budete pracovat především na zpomalení dalšího rozvoje a na potlačení jejich příznaků.
Úraz
S úrazem v průběhu běžného dne nepočítá snad nikdo. A přesto k němu může ve vteřině dojít. Značnou komplikací je navíc ještě to, že úraz se může přihodit jak mladším, tak starším lidem. A to klidně i cestou do obchodu nebo do práce.
Pozor si dávejte hlavně na:
- Úrazy a nárazy při sportu
- Uklouznutí a pády (na zmrzlém či vlhkém povrchu)
- Špatně koordinovaný pohyb (hrozí například seniorům v domácnosti)
- Nepozornost (stačí zakopnout a spadnout)
Také si dávejte pozor při pohybu venku a v dopravních prostředcích. Problém může způsobit například rychle brzdící řidič autobusu či tramvaje, který se snaží zabránit vážné srážce. V případě, že se špatně držíte, může vás náhlý pohyb dopředu vážně ohrozit.
Záněty kloubů
Někteří lidé mohou být náchylní i ke vzniku zánětů v kloubech. Ty se mohou kromě bolesti projevovat i zvýšenou teplotou, nočním pocením a celkovou a častou únavou. Vážné záněty mohou postihnout například velké a střední klouby či páteř. V krajních případech nemusí být chronický zánět kloubů vyléčitelný, takže je pak nutná celoživotní spolupráce s lékařem.
Opotřebení
Klouby nemusí fungovat bez potíží věčně. Vzhledem k tomu, že je v nějaké míře používáme každý den, v pokročilém věku na nich již může být patrnější opotřebení, které způsobuje bolest, ztuhlost a další nežádoucí potíže.
K opotřebení může přispět:
- Fyzicky namáhavá práce
- Namáhavé a pravidelné cvičení
- Obezita
- Dlouhodobé přetěžování (z různých důvodů)
Také si dávejte dobrý pozor na opotřebení těla při různých projektech, ke kterým může patřit například i stavba nebo rekonstrukce rodinného domu svépomocí a podobně. I když chcete mít vše hotovo co nejdříve, neměli byste na sebe vyvíjet příliš velký tlak.
Co pomáhá na bolest kloubů?
Kloubní výživa
Velmi dobrým krokem, který lze zvážit v každém věku, je dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy, ve které nechybí vitamíny a další látky, jež podporují normální stav kloubních chrupavek, šlach, kostí a podobně. I když vás kloubní výživa nedokáže vyléčit z vážných onemocnění, může přispět k tomu, že kloubům nebude nic zásadního chybět. Lze ji navíc užívat jak v rámci zdravé životosprávy (například při sportu nebo fyzicky náročném zaměstnání), tak jako podpůrný prostředek konzervativní léčby nějakého zdravotního problému, který pravidelně sledujete a řešíte se svým lékařem.
Abyste si byli jistí tím, že jste si v záplavě existujících kloubních výživ na trhu vybrali správně, primárně se zaměřte na doplněk stravy na klouby, který obsahuje:
- Glukosamin sulfát
- Chondroitin sulfát
- MSM
- Boswellii
- Kolagen
- Kurkumin
- Kyselinu hyaluronovou
Jednu věc je zároveň třeba velmi zdůraznit. Kolagen a vitamín C by se spolu měli vždy párovat. Vitamín C totiž podporuje produkci kolagenu, který se pak snáz dostane tam, kde ho tělo potřebuje nejvíc.
Mast na bolest kloubů
Také ničemu neuškodí, když budete mít ve své domácí lékárničce dobrou mast na bolest kloubů, po které můžete sáhnout i několikrát denně. Masti a gely s lehkou konzistencí se dají sehnat v lékárně a mohou obsahovat nejrůznější bylinné extrakty, zklidňující a protizánětlivé látky či mohou fungovat jako lehká anestetika, která na několik hodin zmírní pocit bolesti během pohybu. Některé masti mohou mít dokonce chladivý, nebo hřejivý efekt.
Mezi oblíbené složky v mastech patří:
- Koňský kaštan
- Konopí
- Kafr
- Rašelina
Někdo také nedá dopustit na tygří mast, která má v běžném životě široké spektrum možných způsobů použití.
Léky na bolest kloubů
Je-li bolest kloubů opravdu velmi silná, nedá se nic dělat. Budete muset sáhnout po silnějším kalibru, kterým jsou klasické léky na bolest. Jejich užívání může přispět ke snížení pocitu nepohody. Také ale mohou přispět k redukci zánětu, který může v kloubech taktéž dělat neplechu.
V hodně specifických situacích, například, pokud trpíte chronickým onemocněním, nebo bakteriálním zánětem, vám může lékař předepsat léky na recept, které nejsou běžně k dostání.
Obklad
V tomto směru záleží dost na tom, co přesně vám dělá na váš problém dobře. Zatímco některým lidem velmi vyhovuje prohřívání (například v teplé vodě nebo po přiložení ohřátého textilního pytlíku s kroupami nebo suchými jádry třešní, což jsou částice, které dobře drží teplo), dalším lidem víc vyhovuje studený obklad, který může pomoci redukovat bolest a otok. (Například po úrazech.)
Klidový režim
Pokud vás něco bolí, neměli byste si toho na sebe během dne příliš nakládat. Jakmile to půjde, uvelebte se do pohodlné pozice a odpočívejte. V některých případech vám může doktor dokonce doporučit pracovní neschopnost, aby se kloub po úrazu snáze zahojil.
Správně zvolený pohyb
I když je klidový režim na jednu stranu žádoucí, rozhodně by se z vás neměli stát žádní peciválové, kteří nepohnou ani malíčkem. Klouby a kosti pro udržení své normální funkce vyžadují přiměřeně náročný pohyb, který zajistí, že se ještě někdy dokážete postavit na nohy. Nemusí jít o nic komplikovaného. Kromě fyzioterapie a lehkého protahování vám může prospět i chůze, plavání či jóga.
Jednoduše by mělo jít o něco, co nebude přesahovat vaše pohybové možnosti, ale zároveň vám to pomůže s protažením a posílením svalů a kostí bez toho, aniž by došlo k jejich nežádoucímu zatížení či poškození.
Jak začít řešit problémy?
Rozhodně ne tak, že strčíte při každém náznaku potíží hlavu do písku. Tím totiž ničemu neprospějete. V první řadě se zaměřte na dlouhodobé užívání komplexní kloubní výživy, která dodá vašim kloubům všechny potřebné látky. V případě, že vás zastihla náhlá a intenzivní bolest, která vám znemožňuje normálně fungovat, zamiřte nejkratší cestou k lékaři, který vás prohlédne a stanoví další postup. To samé udělejte i tehdy, když trpíte chronickými problémy s pohybovým aparátem, protože by mohlo jít o něco, na co sami doma nestačíte.
Pokud takové potíže zatím nemáte, neměli byste se přetěžovat a měli byste svým kloubům dopřát přiměřený odpočinek, protože dlouhodobým přetěžováním jim rozhodně neuděláte moc dobře.
Jak už bylo zmíněno, mladí i zralí jedinci pak mohou své aktivity, ale i již existující potíže, doplnit užíváním vícesložkové kloubní výživy s látkami, které jsme vyjmenovali výše. A také neváhejte vyzkoušet i další z výše uvedených tipů, které by vám mohly v případě nouze trochu ulevit.
Zdroje informací
https://www.cpzp.cz/clanek/4495-0-Kdyz-klouby-boli.html – Když klouby bolí (česky)
https://www.webmd.com/pain-management/joint-pain – Bolest kloubů (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/sudden-joint-pain – Náhlá bolest kloubů (anglicky)
https://www.cdc.gov/arthritis/pain/joint-pain-management.htm – Management bolesti kloubů (anglicky)