CategoriesZdraví

Artróza: Jaké jsou první příznaky a co dělat, když se objeví?

artróza

Artróza je vážné onemocnění pohybového aparátu, které se rozvíjí s postupujícím časem. Vědět o sobě dává teprve až ve chvíli, kdy dojde k masivnějšímu úbytku chrupavky, proto se na ni mnohdy přijde až ve vyšším stupni. Co o ní všechno víme? A dá se jí nějak bránit?

I přesto, že nikdo z nás nemládne, nejspíš s námi budete souhlasit, že většina z nás si přeje zůstat aktivní až do seniorního věku. Ne každý má ale to štěstí a toto přání se mu doopravdy splní.

V průběhu postupujících let se u velkého procenta populace objevují potíže, které postihují pohybový aparát. Některé jsou krátkodobé (jako jsou třeba zlomeniny nebo zánět tíhového váčku), další jsou ale chronické a člověk se s nimi musí naučit nějak žít.

A to je právě případ artrózy, která se rozvíjí nepozorovaně a pomalu, a to klidně už od středního věku. Jakmile se stav kloubních chrupavek opravdu zhorší, každý pohyb může představovat pro nemocného učiněná muka.

Existují pro artrózu nějaké rizikové faktory? Jaké jsou její stupně? A kdy zbystřit a vyhledat pomoc lékaře? Právě to vše se teď dozvíte!

Co je to artróza (osteoartróza)?

Osteoartróza, nebo také zkráceně artróza, je degenerativní onemocnění chrupavek, které se v populaci považuje za běžné. Zatímco kolem čtyřicítky je jeho výskyt relativně vzácný, o zhruba třicet let později jím trpí již kolem 70 % populace. Jak to tak tedy vypadá, riziko tohoto chronického problému stoupá spolu s věkem.

Mezi typické projevy artrózy patří postupné ztenčování kloubní chrupavky, která je důležitá pro snížení tření během pohybu. Také je důležitá pro absorpci nárazů (například při běhu nebo chůzi).

Nemoc ale většinou nepropuká ze dne na den. Existují různé stupně artrózy, které označují její závažnost. Od mírnějších nemoc postupuje až k těm vážnějším a těžším, během kterých může člověk jen velmi těžko fungovat.

Známe:

  • Artrózu I. stupně – dojde k mírnému zúžení kloubní štěrbiny a k přihrocení okrajů kloubních ploch
  • Artrózu II. stupně – dojde ke zřetelnému zúžení kloubní štěrbiny, k výskytu kostních výrůstků a ke zhuštění kosti pod chrupavkou
  • Artrózu III. stupně – dojde k výraznému zúžení kloubní štěrbiny, ke vzniku mnohačetných kostních výrůstků, ke vzniku dutinek v kosti, k nerovnosti kloubního povrchu a k počínajícím deformitám
  • Artrózu IV. stupně – dochází k prohloubení předchozích problémů, prakticky zaniká kloubní štěrbina, dochází k narušení normální funkce kloubů

Její hlavní příznaky a projevy

Příznak Popis Co pomáhá
Bolest kloubů Objevuje se při zátěži, později i v klidu. Odlehčení kloubu, vhodné cvičení, kloubní výživa, chladivé nebo hřejivé obklady.
Ztuhlost kloubů Nejčastěji po ránu nebo po delším odpočinku. Rozcvičení, jemné protažení.
Omezená pohyblivost Problémy s běžnými pohyby, například chůzí nebo uchopením předmětů. Ergonomické pomůcky, pravidelné cvičení, fyzioterapie.
Otok kloubu Mírný otok způsobený zánětem nebo přetížením kloubu. Protizánětlivé gely, ledování, odpočinek.
Křupání a praskání Zvukové projevy při pohybu kloubu kvůli opotřebení chrupavky. Doplnění kloubní výživy (kolagen, glukosamin, chondroitin).

V počátečních stádiích si nemusíte prakticky ničeho všimnout. S postupujícím časem se však projevy artrózy stávají jasnějšími a mohou výrazně narušit vaše každodenní fungování a celkovou spokojenost s životem.

Kloubům s artrózou například nedělá dobře dlouhé období neaktivity, proto se může objevit ztuhlost poté, co jste delší dobu nic nedělali. (Spánek, odpočinek na gauči…)

Všimnout si dále můžete:

Také si ale můžete všimnout, že vaše klouby nepříznivě reagují na některé změny počasí. Typicky třeba na ochlazení, zimu a mráz. Jak navíc nemoc postupuje, bolest se může objevit i v průběhu noci, kdy potřebujete spát.

Bolest navíc může člověka odvádět od aktivního životního stylu, což celý problém ještě zhoršuje. Může být tedy složité nepropadat pesimismu a věřit ve světlo na konci tunelu.

Které klouby postihuje?

Artróze moc nezáleží na tom, jaký kloub v těle (nebo jejich skupinu) postihne. Proto se může objevit úplně všude.

Není ale výjimečná:

A mnoha dalších velkých a středně velkých kloubů. Neobvyklá není třeba artróza ramene, která se může objevit po úrazech, ale také po nejrůznějších poškozeních/vykloubení. Lidé, kteří tímto problémem trpí, se často snaží vyhnout používání bolavé ruky, což vede k postupnému zkrácení a oslabení svalů. A asi nemusíme příliš vysvětlovat, že tento jev přináší v praktickém životě mnoho dalších potíží.

Příčiny jejího vzniku

Má se za to, že jedním z rizikových faktorů pro vznik artrózy může být postupný proces stárnutí. To ale neznamená, že na její vznik nemají negativní dopady i další faktory, které mohou souviset například i s naším dlouhodobým životním stylem.

Pozor si dávejte hlavně na:

  • Nadměrné opotřebovávání kloubů (sportem, prací…)
  • Nadváhu
  • Jednostranný pohyb
  • Nedostatek pohybu
  • Vadné držení těla
  • Poranění a operace

Mezi rizikové faktory také patří zdravotní stav. Pozor si dávejte na zvýšenou hladinu cholesterolu, na autoimunitní choroby a na cukrovku. Zvýšené riziko také může představovat onemocnění dnou, během kterého dochází k hromadění kyseliny močové v pohybovém aparátu.

Na základě toho, jakým způsobem artróza vznikne, ji pak dále dělíme na primární a sekundární.

Jak jistě správně tušíte, primární artróza je ten běžnější typ, se kterým se můžeme v populaci setkat. Odborníci se domnívají, že je obvykle způsobena běžným opotřebením v důsledku používání kloubů v průběhu života.

Se sekundární artrózou je to ale jiné. Nastane, když něco přímo poškodí jeden z vašich kloubů natolik, že to způsobí toto onemocnění. Častou příčinou sekundární osteoartrózy jsou úrazy a poranění. Také jiné typy artritidy mohou poškodit chrupavku v kloubech natolik, že způsobí osteoartrózu.

Je možné artrózu léčit?

Máme pro vás špatnou zprávu. V současné době neexistuje způsob, jak zastavit artrózu. Jediné, co vám může lékař nabídnout, je zmírnění jejích příznaků, management pro zvládání bolesti a dodržování kroků, které mohou zpomalit progresi tohoto onemocnění.

Mezi hlavní způsoby léčby patří:

  • Užívání léků (proti bolesti, na zánět…)
  • Cvičení
  • Používání podpůrných prostředků (hůlka, ortéza…)
  • Přikládání teplých a studených obkladů
  • Doplňková terapie (akupunktura, meditace, masáže…)
  • Operace

Pohybem kloubů můžete zmírnit jejich ztuhlost a posílit svaly v jejich okolí. Pomoci mohou aktivity s nízkou zátěží, jako je plavání, vodní aerobik a posilování. Vhodná může být i fyzioterapie.

Většina lidí nepotřebuje k léčbě osteoartrózy chirurgický zákrok. Váš lékař vám může doporučit operaci, pokud trpíte závažnými příznaky a jiná léčba nezabrala. Možná budete v takovém případě potřebovat náhradu kloubu. Opravdu jde ale až o krajní řešení.

artróza a zdraví kloubů

Jak podpořit zdraví kloubů?

I přesto, že s klouby už máte nějaké potíže, neznamená to, že musíte každý den tiše trpět. Velmi dobře dostupná je například mast na klouby, která může obsahovat konopí nebo jiné látky, které mohou přispět k pocitu uvolnění a úlevy. Pomoci může i běžný lék na bolest a přikládání teplých nebo studených obkladů, jak bylo uvedeno výše. (Nejprve zkuste, co vám bude dělat lépe. A pak u toho zůstaňte.)

Také se snažte v průběhu dne přiměřeně hýbat. A to i přesto, že vám to může být na začátku poněkud nepříjemné. V neposlední řadě vyzkoušejte i bylinky na artrózu, které bývají součástí vícesložkových doplňků stravy na pohybový aparát.

V takovém doplňku stravy se určitě snažte najít látky, jako:

Kloubní výživa vás sice z chronického onemocnění nevyléčí, ale může spolu s dalšími opatřeními a konzervativní léčbou vedenou lékařem přispět k tomu, že se budete cítit o něco komfortněji.

Zdroj

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/5599-osteoarthritis – Vše o osteoartróze (anglicky)

https://www.webmd.com/osteoarthritis/options-basics – Léčba artrózy (anglicky)